Заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева сключи нови 11 договора с одобрени оперативни групи за реализация на новаторски проекти на стойност 5.8 млн. лв. по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ от мярка 16 „Сътрудничество“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Това са първите договори, които МЗХ сключва електронно по мерките от Програмата.
Договорираните проекти предвиждат сътрудничество между 70 земеделски стопани и екипи от учени, преподаватели от университети и представители на научни институти. Това са Университетът по хранителни технологии – Пловдив, Тракийският университет – Стара Загора, Научният център по животновъдство и земеделие – Смолян, Институтът по земеделие – Кюстендил, Институтът по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“ – София, Институтът по криобиология и хранителни технологии и Институтът по роботика към БАН. Участие в реализацията на проектните предложения ще имат и представители на 5 юридически лица с нестопанска цел в сферата на селското стопанство, 2 преработвателни предприятия и 5 консултантски организации.
Одобрените проектни предложения с потенциал за иновации са за:
Създаване на модел на малка семейна ферма, осигуряваща доход за хора в планински райони, който ще се реализира в Родопите;
Изследване на количеството парникови газове, които се отделят в животновъдните ферми при използване на различни типове фуражи с цел намаляване на вредните емисии;
Създаване на мобилно приложение за популяризиране на местна животновъдна дейност и предлаганите продукти от нея в селските райони сред крайните потребители;
Изпитване на нови сортове овощни култури в отговор на негативно променящите се климатични условия;
Разработване на система за дистанционно наблюдение и направляване на животни при паша;
Прилагане на нова технология за прецизно овощарство, свързана с точно определяне на моментите за прилагане на мерки за растителна защита като по този начин се редуцира употребата на инсектициди и фунгициди;
Използване на пробиотици в овцевъдството като алтернатива на антимикробни вещества за ограничаване на кръстосаната резистентност;
Разработване на имунопрофилактична програма за кози, отглеждани при различни технологии (интензивно, екстензивно);
Внедряване на нова икономически, социално и екологично ефективна технология за оранжерийно зеленчукопроизводство, базирана на биологични и нехимични методи и средства за контрол на доматения миниращ молец и др.
С предложеното изменение в Стратегическия план 2023-2027 г. е предвидена възможност за заделяне на допълнителни средства, въз основа на които сключените договори да се изпълнят в срок до първата половина на 2026 г., както е предвидено в одобрените проектни предложения.
В кратки срокове предстои МЗХ и ДФ „Земеделие“ ще организира и встъпително обучение за одобрените бенефициенти. Целта е успешно изпълнение на проектите с потенциал за иновации.
Припомняме, че до момента по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ са сключени общо 31 договора на стойност над 17 млн. лева, от тях 20 договора са от първия прием на по подмярката.
Вижте всички актуални новини от StandartNews.bg
Много интересно, че заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева сключила 11 нови договора с одобрени оперативни групи за реализация на новаторски проекти. Това е положителна стъпка за развитието на земеделието и храните в България. Надявам се, че тези проекти ще допринесат за подобряване на сектора и за увеличаване на производителността и качеството на нашите селскостопански продукти.
развитие на оперативни групи“. Това бе съобщено от пресцентъра на Министерството на земеделието, храните и горите.
Проектите, които ще бъдат реализирани, са свързани със селското стопанство и развитието на селските райони. Те включват разнообразни дейности като повишаване на качеството на селскостопанските продукти, развитие на местни и регионални пазари за селскостопанска продукция, подобряване на инфраструктурата и технологиите в селското стопанство.
Одобрените оперативни групи ще работят в партньорство със селскостопански производители, научни институции и бизнес организации с цел постигане на по-ефективен и устойчив стопански растеж. Това е важна стъпка към модернизацията на селското стопанство и развитието на селските райони.
Проектите на стойност 5.8 млн. лв. ще помогнат за подобряване на селскостопанската инфраструктура, развитие на нови икономически модели и насърчаване на иновациите в селското стопанство. Те ще допринесат за по-добри условия за работа и развитие на българските земеделски производители.